Flynth ziet kansen voor monomestvergisting voor veel melkveebedrijven
De voorlopige SDE++-tarieven voor 2026 zijn onlangs gepubliceerd. De vergoedingen voor groen gas en voor elektriciteit en warmte zijn flink hoger dan in eerdere jaren. Tegelijk zijn twee categorieën samengevoegd tot één nieuwe middencategorie. Monomestvergisting was lange tijd vooral interessant voor grotere bedrijven. In 2026 krijgen bedrijven vanaf ongeveer 100 koeien mogelijkheden die er eerder vaak niet waren.
Door de samenvoeging van categorieën vallen bedrijven met verschillende groottes in dezelfde tariefgroep. In combinatie met de hogere tarieven levert dit een duidelijk beter resultaat op. Dat geldt voor installaties waarbij gekozen wordt voor groen gas, maar ook voor monomestvergisting met warmtekrachtkoppeling, waarbij uit biogas elektriciteit en warmte worden opgewekt. Vooral bedrijven die de warmte goed kunnen gebruiken, merken dit verschil. Dat kan op het eigen erf zijn of in combinatie met extra technieken zoals een stikstofstripper.
In een whitepaper geeft Flynth inzicht in de hoofdlijnen en de gevolgen voor een bedrijf met een concreet stappenplan om monomestvergisting succesvol in te zetten op het bedrijf. Dat whitepaper is aan te vragen via de website van Flynth.